Cizrnu lidé pěstují již více než tisíc let, opravdový boom ale zaznamenala teprve nedávno. Její druhý název zní římský hrách a stejně jako on se řadí mezi luštěniny. Původem je nejspíše z Indie, kde se dodnes vypěstuje asi 65 % z celkové produkce. A proč je tak oblíbenou? Protože je pro nás konečně dostupnou, chutná jemně oříškově a připravit se dá na milion způsobů.
Luštěniny jsou všeobecně vnímány za zdravé, v případě cizrny ale jdeme ještě o kousek dál. Obsahuje totiž větší množství esenciálních aminokyselin, nenasycených mastných kyselin, mnoho vitaminů skupiny B, beta karoten a důležité minerály (vápník, hořčík, fosfor, draslík a zinek). A kromě zdravotních přínosů je známa také jako cizrna pro zdravé hubnutí https://www.nakliceno.cz/blog-o-zdrave-vyzive/cizrna-pro-zdrave-hubnuti/, což je skutečně trend moderní doby.
A jak cizrnu správně připravit? Nejprve sušenou cizrnu opláchneme pod tekoucí vodou a následně ji necháme přes noc stát zalitou dostatkem vody (musíme počítat s tím, že jí část vypije, takže ji musíme dát tolik, aby horní vrstva nezůstala na suchu). Dostatkem se uvádí zhruba trojnásobek. Před vařením vodu slijeme a začneme vařit v nové vodě, trvá to přibližně 1 až 2 hodiny. Nevaříme v osolené vodě, protože bychom tím zbytečně prodloužili dobu vaření.
Co se týče pokrmů, vložit ji můžeme snad kamkoliv – do polévek, pomazánek, salátu, k těstovinám, rýži a dokonce i do sladkých zákusků. Je ale několik jídel, která stále zůstávají na žebříčku v TOP postavení:
- Hummus neboli cizrnová pomazánka,
- falafel neboli kuličky, případně placičky,
- indické curry
- mnoho dalších původních pokrmů (fattet hommos, lablabi, musabaha, …).
Kromě samotných luštěnin, je možné využít také vodu, v níž se vařila (říká se jí aquafaba). Ta po vyšlehání může zastoupit ve veganské kuchyni bílkový sníh. Takže pokud jste se rozhodli vyzkoušet tuto lahodnou luštěninu, nezapomeňte si vodu z ní uschovat. Třeba vám skutečně nahradí vejce…