Asi není třeba říkat, že houpačka patří k jedněm z nejoblíbenějších dětských atrakcí. Zejména potom ta závěsná. A není divu, dítě se na ní může houpat vlastní silou, a to i poměrně vysoko. Není tedy divu, že je to baví.
Stačí se však rozhlédnout po dětských hřištích, abychom viděli, že z něj tento typ houpaček pomalu mizí. Je to především z důvodu bezpečnosti. Ty klasické totiž byly tvořeny pouze dřevěným či plastovým sedadlem připevněným na řetězech k železné konstrukci. Lze si tedy snadno domyslet, jak lehce se mohlo dítě zranit, pokud se například v nejvyšším bodě pustilo.
Avšak vzhledem k jejich oblíbenosti nakonec rodiče povolili, a tak podobný typ najdeme na mnoha zahradách u rodinných domků. Tak se mohou děti houpat, kdykoliv je napadne, a provozovatelé dětských hřišť se nemusí bát, že budou muset platit odškodné, pokud se dítě zraní.
Otázkou však je, co máme dělat, pokud zahradu nemáme. Musí se v tom případě naši potomci této zábavy vzdát? Ne nutně. I u nás již jde sehnat houpačka do bytu pro děti. Jedná se o klasickou závěsnou houpačku, tato se však upevňuje na dveřní rám.
Mnoho rodičů si samozřejmě zde bude klást otázku, zda je tento typ bezpečný. Přeci jen, dítě může snadno narazit do stropu či nábytku. Také pokud bude zrovna ve chvíli, kdy se dítě houpe, někdo procházet oněmi dveřmi, může snadno dojít k úrazu. Jsou tyto obavy oprávněné?
Popravdě řečeno, nejsou, a to z jednoho prostého důvodu: tento typ houpačky je určen pro skutečně malé děti. Ty se ještě neumí houpat samy a rodiče je ani nebudou houpat nějak vysoko. Navíc vzhledem k tomu, pro jakou věkovou kategorii je tento produkt určen, je sedadlo opatřeno jak opěradlem, tak přední zarážkou. To vše brání tomu, aby dítě vypadlo.
Jak je tedy vidět, není třeba se bát. Avšak pokud byste chtěli tento typ pro svého odrostlejšího potomka, pak bohužel. Pro něj se příliš nehodí.