Snad žádný šperk není tolik rozšířený jako PRSTEN, který doprovází lidstvo v mnoha svých podobách. Umělecky zhotovený kroužek na prst nenosily v dobách minulých pouze bohaté dámy, ale i ženy z nižších kruhů. Tam se ale většinou jednalo o šperk z takzvaného „kočičího zlata“.
o Prsteny nosili a nosí i muži.
– V dřívějších dobách se většinou jednalo o prsteny pečetní, kterými jejich nositelé pečetili důležité listiny.
A konečně prsten přeci najdeme na ruce i nejvyššího představitele církve, samotného papeže.Nejrozšířenější funkcí prstenu je ale přeci jen spíše krášlení ruky své nositelky. Tradičním materiálem na výrobu této ozdoby je pochopitelně zlato.
§ A nemusí se jednat pouze o klasické žluté.
§ Můžete si nechat zhotovit šperk na zakázku ze zlata bílého nebo červeného.
V poslední době jsou velice moderní i šperky z platiny nebo palladia. U snubních a zásnubních prstenů ale stále převládá jako materiál bílé zlato. Zásnubní prsten je vhodné osadit briliantem.
Magické prsteny
Kameny ve výrobě šperků hrají důležitou roli. Některým se i přičítají magické schopnosti.
o Smaragd.
– Kámen zelené barvy, který je symbolem kultivovanosti a rozvahy.
o Diamant.
– Drahokam bílé barvy. Ve starověku lidé věřili, že je tento kámen ochrání před účinky jedů a případné otravy dokáže vyléčit. Opracovaný diamant se stává briliantem.
o Safír.
– Temně modrý kámen, který je v Asii spojený s mnoha místními legendami a pověstmi.
o Rubín.
– Krásný, sytě červený kámen. I on má v pověstech svou nezastupitelnou funkci. Ten, který prsten s tímto kamenem nosil, chránil své tělo před morem a duši před ďáblem.
Ať už člověk těmto půvabným pověstem věří nebo ne, jisté je, že prsten s drahým kamenem vždy byl a zůstane jedním z nejkrásnějších šperků. A kromě toho má jednu skvělou vlastnost. Pokud nevíte, co dát ženě jako dárek , prstenem ji rozhodně neurazíte.