Mnoho tváří buskingu

Poměrně často se v pražských ulicích setkáváme s ojedinělými umělci či rovnou s celými skupinami sehraných nadšenců, kteří předvádějí, nejčastěji hudební, performance pro veřejnost, můžeme se ale setkat rovněž s výstupy breakdancerů a akrobatů. Nikomu se nevnucují, nežebrají, kdo chce může přispět, kdo nechce, nemusí. Podle buskerů – tak si říkají pouliční umělci – si lze vystupováním vydělat až několik stovek, jedná se o poměrně snadný výdělek, především pokud je člověk extrovertním jedincem a má rád pozornost.
pouliční muzikant.jpg

Buskeři, kteří se živí výhradně z příspěvků přihlížejících lidí, si v Praze vedou docela obstojně. Město není tak nepřátelské a restriktivní jako jiné evropské metropole. Busking nabyl oblíbenosti a v některých částech Prahy perfektně dotváří místní kolorit. Mezi zahraniční metropole spojované s buskingem patří například Melbourne, Sydney, Glasgow či Dublin.
 
Kolik lze reálně vydělat?
Většina buskerů se shoduje, že na vydělávání je nejvhodnější Německo, kde lze za pár hodin hraní vydělat až 100 eur. Samozřejmě, že každý umělec musí dostatečně zaujmout své publikum, záleží na předváděném repertoáru i na charisma performera. V České republice bylo pouliční umění zlegalizováno roku 2012. V Praze se výdělky pohybují v rozmezí 500 až 1000 korun za několik hodin vystupování. Nejvýhodnějším místem je Anděl, křižovatka metra, tramvají a autobusů, kde se během dne protočí x stovek různých lidí.
pouzdro na kytaru.jpg 
Proč zrovna busking?
Každé město žije určitým způsobem. Kultura už dávno nepatří do zamčených sálů a galerií. Aby město fungovalo a dokázalo se přiblížit turistům ve své nejčistší podobě, je třeba aby využívalo služby obyčejných lidí. Většina buskerů netouží po slávě, ani po velkém výdělku, hrají protože je to baví a mohou být na místě, které mají rádi, mohou být součástí onoho místa a podílet se na utváření městské atmosféry svým uměním.