Královna zahrady

Když je po sezóně, dají se slunečnice využít i jinak než na ozdobu zahrady či domu. Mají moc dobrá semínka, o která se můžeme v zimě podělit s ptáky. Také z této rostliny můžeme vyrobit něco prospěšného našemu zdraví. Čaj, tinkturu nebo mazání na bolavé klouby.

 slunečnice

Nenáročná královna zahrady

Slunečnice není vůbec náročná na pěstování. Potřebuje samozřejmě stanoviště na slunném místě, to je důležité. Sluníčko miluje, otáčí se za ním celý den. Daří se jí v hlinitopísčitých půdách bohatých na živiny, pak nepotřebuje žádné přihnojování. Vysévá se během dubna a května. Semena mají mít od sebe minimální vzdálenost 20 centimetrů. Pokud se sází do nádoby, volíme raději větší, aby měla dost prostoru. Pak se pouze zalévá. Když povyroste, je dobré jí poskytnout oporu, aby se jí nezlomil stonek vlivem větru či její vlastní váhy. Vyrůstá i do výšky 2,5 metru! A květ může mít průměr okolo 30 centimetrů. Kvete přes celé léto. A ještě část podzimu (do října).

 

Co léčí?

·        hojí dobře poranění kůže (již v dávné minulosti ji lidé používali na válečná zranění)

·        ulevuje od horečky, kašle (podporuje vykašlávání)

·        aktivuje trávení, podporuje činnost jater

·        semena jsou dobrá na zlepšení zraku

·        olej vyrobený ze semen má vysoký podíl nenasycených mastných kyselin (používá se nejen k potravinářským účelům, ale i na výrobu různých kosmetických přípravků)

 květ slunečnice

Co se dá vyrobit doma?

Z okvětních lístků slunečnice si můžeme uvařit čaj. Také se dají použít k přípravě koupele, přimícháme je do koupelové soli. Dále můžeme vyrobit tinkturu proti kašli. Na jeden díl slunečnicových květů použijeme deset dílů alkoholu. Smícháme a necháme macerovat (asi tři týdny). Poté zcedíme a tinktura je hotová. Užívá se třikrát denně v množství 20 až 40 kapek. Prý pomáhá nejen proti kašli, ale i skleróze. Slunečnice může posloužit i k výrobě výborného mazání na revma. V tomto případě je potřeba uříznout květ v době, než začínají zrát semena. Nakrájíme ho na drobné kousky a dáme do sklenice. Pak ho zalijeme lékárenským lihem (65 %). Jeho množství záleží na velikosti květu, cca 0,5 litru. K tomu přimícháme ještě velkou hrst nastrouhaného mýdla. Poté necháme uzavřené stát deset dní na slunci. Pak stačí zcedit a mazání je hotovo!