Luxfery, jinak také známé pod názvem skleněný beton, jak ho s oblibou přezdívají architekti, se opět vrací na scénu. Jedná se o materiál, se kterým se stavělo, staví a rozhodně bude stavět i nadále. Má skvělé izolační vlastnosti, dobrou světelnou propustnost a při vhodném umístění dokáže s interiérem hotové zázraky.
Luxfery se používají už několik desítek let. Ovšem díky minulému režimu se staly opovrhovaným stavebním materiálem. Od té doby se však postupně jejich design vyvíjel a dnes je můžeme s pýchou zařadit za prvky moderního stavitelství. Mají hned několik výhod, které rozhodně stojí za to vyjmenovat: odlehčení a celkové prosvětlení interiéru, dostatek soukromí.
Luxfery v barevných provedeních
Luxfery se vyrábějí v základním rozměru 19 x 19 x 8 cm, ovšem pořídit se dají i atypické skleněné tvárnice, které se mohou lišit nejenom velikostí, ale třeba i tvarem. Nejvíce oblíbenou variantou bývá stále čtverec, ale výjimkou nejsou ani další tvary jako např. obdélník nebo ještě více netradiční trojúhelník. Stejně tak si můžete vybrat mezi propustností a barevnou škálou skleněných tvarovek.
Kam s nimi?
Umístit je můžete téměř do jakékoliv místnosti, kde chcete nenásilně rozdělit prostor na menší úseky. Dobře rozdělí toaletu od koupelny nebo vytvoří praktickou niku pro sprchový kout, tam kde by jinak zděná příčka zapříčinila nedostatek světla v místnosti. Využití najdou i v kuchyni, kde mohou posloužit k vyzdění barového pultu. Využití najdou i v chodbách, halách nebo třeba u vnitřního bazénu. Luxfery můžete díky odolnému materiálu umístit i do exteriéru.
I tento skvělý zdicí materiál má své nevýhody, tím hlavním je jeho hmotnost. Tenké stropy by tak takovou tíhu nemusely unést. Jejich pořizovací cena je o něco vyšší, kdy jedna skleněná tvárnice může vyjít na 50, ale i 300 korun.