Zájemců o outdoorové aktivity přibývá a souvisí to s nárůstem obchodů, které se zabývají propagací a prodejem turistických (a cykloturistických nebo horolezeckých) potřeb. Kdo z vás má alespoň trochu dobrodružného ducha a touží vyzkoušet, jaké to je poradit si v přírodním terénu, zdolávat překážky a poznávat také více sám sebe, má možnost vydat se tam, nejlépe v partě přátel. Skvěle se k tomu hodí větší vůz, kupříkladu tranzitní dodávka, která pojme všechna zavazadla, cestujete a plánujete program všichni společně, a také může posloužit jako místo pro pohodlný nocleh.
Kempování v přírodě
Spát pod širákem, bez stanu, pouze pokud jdete s batohem na zádech, teoreticky můžete kdekoli, a to dokonce i v chráněném území. Pokud nesejdete ze značených cest, bivakovat ve spacáku a na karimatce není ani přestupek, ani trestný čin.
To je ovšem teorie a pouze zlomek skutečných dobrodruhů je schopen takto nocovat v přírodě. Je k tomu totiž zapotřebí ideální počasí a pokud možno tropická noc, kdy neklesá teplota vzduchu pod 20 stupňů Celsia. V lidské povaze je navíc zakotveno bezpečné zázemí, které dotváří alespoň pomyslná střecha nad hlavou.
Střechou nad hlavou může být stanový přístřešek, nebo se dá pohodlně přespat i v transportní dodávce. Půjčovny dodávek vám zajistí vozidlo celoročně, ovšem pokud počítáte s letní sezónou, tehdy bývají vozidla rozebrána i na týdny dopředu. Rezervace v předstihu je tedy takříkajíc nutností.
A kam se s vypůjčenou dodávkou vydat?
Neriskujte zbytečné pokuty a správní řízení a nocujte pouze na vyhrazených místech – kempech a tábořištích. Případně je možné se domluvit s majitelem pozemku (louky či lesa), ale ne každý je ochoten riskovat – mnoho lidí se totiž nechová slušně a zanechají po sobě nepořádek, nebo dokonce poškozují okolní prostředí. V České republice je několik stovek vyhrazených míst pro táboření, navíc většina z nich disponuje potřebným zázemím, jako jsou toalety, sprchy, obchod se základními potravinami apod.